Nedbørsmengder

ARTIKKEL I BT 14.12.2012:
OVERSIKT OVER ÅRLIG NEDBØRSMENGDE, NEDBØRSDAGER PR ÅR OG SNØDYBDE

En artikkelen i BT 14.12.2012 sammenligner hytteområder som er aktuelle for Bergens-regionen. Tabellen nedenfor bygger på ovennevnte artikkel, som har hentet sine data fra Statistisk Sentralbyrå, Meteorologisk Institutt. Snødybden er gjennomsnittsberegninger fra månedene november – april, dvs. vinterhalvåret.

Filefjell Eiendomsutvikling as sin ærbødige påstand er at dersom man ønsker snøsikre vinterforhold og tørre varme somre i flott helårs turterreng – med passe avstand til to gode alpinanlegg – bør man ikke kjøpe hyttetomt annet sted før man har vært på visning i Gramstølen hyttegrend, Pontoppidans Utsikt.

HytteområdetKommuneÅrlig nedbørsmengdeAntall nedbørsdagar per årGj.snittlig snødybde i mnd nov-apr
FilefjellLærdal56012170
GeiloHol70012363
HemsedalHemsedal75011739
TyinVang105514789
Maurset/GarenEidfjord108813813
VossVoss128015910
MjøfjellVoss160019063
RøldalOdda162815940
StordalenMasfjorden2125197Ikke målt
MyrkdalenVoss253718934
KvamskogenKvam315121463

Tallmaterialet fra Meteorologisk Institutt viser at områdene Filefjell i Lærdal og Tyin i Vang har best snøforhold i vinterhalvåret fra november til april. Årlig nedbørsmengde på flere av alternativene er dramatisk mye høyere enn Filefjell med kun 560 mm/år, og med kun 121 dager med nedbør pr år.